Kako u praksi izgleda kreativna nastava

Učitelji i nastavnici u Savremenoj osnovnoj školi kreiraju časove koji učenicima pružaju najbolje edukativno iskustvo

Inovativnost je uvek u vezi sa ličnim osobinama predavača i ni na koji način ne zavisi od samog nastavnog programa. Ona se ogleda u načinu na koji je čas osmišljen i u tome kako se taj čas vodi, u empatiji koju imamo za učenike, u iskrenom radovanju svakom novom času i svakom novom susretu sa izazovom koji se krije u odgovornosti koju imaju oni koji treba nekoga da poduče određenim znanjima i veštinama.

Časovi u Savremenoj su kreativni i inovativni jer su i naši nastavnici upravo takvi. Savremene tehnologije i edukativni uređaji najnovije generacije su tu da proces olakšaju i učine ga dodatno zanimljivim i povećaju stepen interakcije kroz nova tehnološka dostignuća i rešenja. Koren kreacije, međutim, nastaje i ostaje u samoj zamisli nastavnika koji kreira svoj čas, bilo da je u pitanju obrada novih lekcija, obnavljanje naučenog ili provera stečenog znanja… Bilo da smo u učionici, u šumi, u teatru, školskoj kuhinji, laboratoriji ili u gimnastičkoj sali… To su uvek časovi koje učenici čekaju sa nestrpljenjem i ne žele da čuju zvuk zvona koji označava kraj; to su časovi koji imaju produženo trajanje u glavama naše dece i čiji eho se prostire kroz njihovo odrastanje, pa i kroz čitav život.