Životne veštine

Sve ono što nam je potrebno i korisno da znamo

Izuzetno je važno da deca razviju svest o tome kako mogu sama i nezavisno da brinu o hrani koju unose, o tome šta i kako oblače, kako nešto da poprave, kako da se druže, i kako da brinu o svom mentalnom zdravlju. Njima je neophodan jedan set veština, koje se u Savremenoj nazivaju ‘’životnim veštinama’’.

Živimo u svetu gde brz tehnološki napredak ne ide srazmerno sa linijom praktičnih znanja koje deca treba da nauče za svakodnevni život. Istraživanja pokazuju da čak 58% dece u uzrastu od 3 do 5 godina, zna da koristi pametni telefon i njegove napredne funkcije, dok samo 15% dece zna da napravi sebi doručak, pri čemu su saznanja o zdravoj hrani prava retkost. U tom modernom razvoju sveta, izgubila se nezavisnost dece, koju su nekadašnje generacije imale.

Zbog toga Savremena praktikuje čest i precizno usmeren razvoj životnih veština. To može biti vezivanje pertli, poseta pijaci, vršnjačka edukacija, radionice na temu mentalnog zdravlja, ili sasvim praktični poslovi u školi na osnov kojih se oni uče brzom razmišljanju pri rešavanju svakodnevnog života.

ZA RAZVOJ OSNOVNIH ŽIVOTNIH VEŠTINA NEGUJE SE VRŠNJAČKA EDUKACIJA

Zaista je lepo podeliti znanje sa nekim. A savremeni osnovci to rade jedni sa drugim. Posete susednu učionicu, dođu kod svojih mlađih kolega, i prenose im razne praktične stvari koje su naučili. Uglavnom to rade na iznenađujuće zreo način, sa mnogo motivacije i želje da znanje podele.

S druge strane, mlađi učenici pokazuju izuzetnu spremnost za saradnju, otvorenost za rad i kreativnost. Mnogi od njih i sami imaju šta da kažu, pa se mali predavači lako i lepo zabave kroz vršnjačku edukaciju.

Upravo ovaj vid učenja je neobično popularan u svetu moderne edukacije – jer to je mogućnost da deca, na njima pristupačan i razumljiv način – od nešto starije dece iz prve ruke dobiju savete i znanja o nekim životnim veštinama.

Ali, tu priča tek počinje. Pogledajte vesti o tome kakve mi to životne veštine razvijamo i usvajamo u Savremenoj.

Ishrana i sport nas jačaju: Grupna radionica o globalnim temama

Učenici International Schoola su, kao deo projektnog zadatka iz globalnih perspektiva, održali edukaciju učenicima mlađih razreda Savremene osnovne škole.

Takmičenje iz matematike za utvrđivanje znanja i pripremu za velike izazove

Matematika nije bauk, već jedan od najinteresantnijih predmeta, koji je potreban celoga života. Sem toga, u Savremenoj osnovnoj školi važi za jedan od omiljenih predmeta.

Važno je voleti – nedelja ljubavi u stvarno drugačijoj školi

Uoči 14. februara, Dana zaljubljenih, učenici Savremene osnovne škole posvetili su čitavu nedelju temi ljubavi.

Nedelja bezbednosti na internetu za naše sigurno surfovanje

U Savremenoj osnovnoj školi protekla nedelja bila je u znaku različitih aktivnosti pomoću kojih su učenici upotpunili svoja znanja o važnosti digitalnog nasilja i bezbednog korišćenja interneta i društvenih mreža.

Svetski dan čitanja naglas – učenici iz duše govore stihove poznatih pesnika

Čitanje i pisanje pripada svima, a moć deljenja priča postaje posebno velika kada se čita naglas. Sa takvim idejama, u Savremenoj osnovnoj školi obeležen je 3. februar, Svetski dan čitanja naglas, uz metod vršnjačke edukacije.

Koracima kulture: poseta Muzeju Savremene Umetnosti u Beogradu

Poseta ustanovama kulture i časovi izvan učionica su česta praksa savremenih osnovaca, koji su ovom prilikom otišli na jednu neobičnu postavku: prvu izložbu visoke mode u beogradskom Muzeju savremene umetnosti.

Učenice Savremene ubedljive na takmičenjima na Kopanoniku

Učenice trećeg razreda Lana Lukač i Teodora Vujović postižu sjajne rezultate u školi. Pored toga, one uspešno pokazuju da se u životu sve može ako se zaista želi i svojim drugarima daju motivaciju da napreduju.

Savremeni učenici briljirali na takmičenju iz stranih jezika „Willkommen”

Stigli su rezultati sa 8. međunarodnog takmičenja iz stranih jezika „Willkommen 2020”, koje je održano krajem prošle godine. Za savremene osnovce koji su se nadmetali u poznavanju stranih jezika godina nije mogla bolje da počne.

Jutranja gimnastika kao svakodnevna aktivnost za buđenje tela i duha

Praksa koje se sprovodi u svim razredima Savremene osnovne, tokom prvih časova jeste petominutna jutarnja gimnastika.

Novogodišnja predstava u domaćoj radinosti je zabava bez premca

Savremeni učenici i njihovi učitelji napravili su praznični kolaž bajki koji je oduševio sve.

Upis za generaciju 2021/22. je otvoren!