Životne veštine

Sve ono što nam je potrebno i korisno da znamo

Izuzetno je važno da deca razviju svest o tome kako mogu sama i nezavisno da brinu o hrani koju unose, o tome šta i kako oblače, kako nešto da poprave, kako da se druže, i kako da brinu o svom mentalnom zdravlju. Njima je neophodan jedan set veština, koje se u Savremenoj nazivaju ‘’životnim veštinama’’.

Živimo u svetu gde brz tehnološki napredak ne ide srazmerno sa linijom praktičnih znanja koje deca treba da nauče za svakodnevni život. Istraživanja pokazuju da čak 58% dece u uzrastu od 3 do 5 godina, zna da koristi pametni telefon i njegove napredne funkcije, dok samo 15% dece zna da napravi sebi doručak, pri čemu su saznanja o zdravoj hrani prava retkost. U tom modernom razvoju sveta, izgubila se nezavisnost dece, koju su nekadašnje generacije imale.

Zbog toga Savremena praktikuje čest i precizno usmeren razvoj životnih veština. To može biti vezivanje pertli, poseta pijaci, vršnjačka edukacija, radionice na temu mentalnog zdravlja, ili sasvim praktični poslovi u školi na osnov kojih se oni uče brzom razmišljanju pri rešavanju svakodnevnog života.

ZA RAZVOJ OSNOVNIH ŽIVOTNIH VEŠTINA NEGUJE SE VRŠNJAČKA EDUKACIJA

Zaista je lepo podeliti znanje sa nekim. A savremeni osnovci to rade jedni sa drugim. Posete susednu učionicu, dođu kod svojih mlađih kolega, i prenose im razne praktične stvari koje su naučili. Uglavnom to rade na iznenađujuće zreo način, sa mnogo motivacije i želje da znanje podele.

S druge strane, mlađi učenici pokazuju izuzetnu spremnost za saradnju, otvorenost za rad i kreativnost. Mnogi od njih i sami imaju šta da kažu, pa se mali predavači lako i lepo zabave kroz vršnjačku edukaciju.

Upravo ovaj vid učenja je neobično popularan u svetu moderne edukacije – jer to je mogućnost da deca, na njima pristupačan i razumljiv način – od nešto starije dece iz prve ruke dobiju savete i znanja o nekim životnim veštinama.

Ali, tu priča tek počinje. Pogledajte vesti o tome kakve mi to životne veštine razvijamo i usvajamo u Savremenoj.

Ugledni čas za sedmake: Šta znače simboli, rečenice i formule koji nas okružuju?

Nastava u Savremenoj osnovnoj školi uvek je zanimljiva, ali neki od časova prave su analize jezika koji govorimo i konteksta koji nas okružuje. Tako su savremeni osnovci na času koji je osmislila nastavnica srpskog jezika i književnosti Marina Gava pošli u potragu za znakovima, simbolima, mestima, oznakama i drugim stvarima kojima su svakodnevno okruženi. A […]

Takmičenje „Kengur bez granica” u Savremenoj osnovnoj školi

Dobro je poznato koliko uspeha savremeni osnovci imaju na takmičenjima iz matematike. Ovoga puta su se učenici od 1. do 4. razreda prijavili za takmičenje „Kengur bez granica”, koje je održano 10. juna i sa kog željno očekujemo rezultate.

U Savremenoj se pripremamo za dobijanje Cambridge sertifikata iz engleskog jezika

Savremena osnovna škola obezbedila je svojim učenicima mogućnost da se pripreme za polaganje prestižnih Cambridge Assessment English ispita.

Vratili smo se sa najbolje rekreativne nastave na svetu

Učenici mlađih razreda Savremene osnovne škole proveli su nezaboravnu nedelju na rekreativnoj nastavi na Zlataru, u fantastičnoj prirodi zapadne Srbije.

Išli smo u posetu Muzeju nauke i tehnike na Dorćolu

Savremeni osnovci bili su u prilici da u maju posete pravu dorćolsku atrakciju Muzej nauke i tehnike, koji sadrži preko 5.000 predmeta iz različitih oblasti, od zbirke računara i informacionih tehnologija do elektronskih mernih aparata, zbirke zanatskih mašina i alata i tako dalje.

Savremena je kreator originalnog evropskog STEM projekta

Ira Tuba, nastavnica predmeta Informatika i računarstvo i ICT Starters, sprovela je projekat pod nazivom „Ekonomske i društvene koristi od recikliranja”, sa kojim je Savremena osnovna škola zvanično postala učesnik prestižnog evropskog takmičenja „STE(A)M IT competitions 2021”.

Podstrek devojčicama da se okrenu nauci: Obeležen Međunarodni dan devojčica u IKT sektoru

Međunarodni dan devojčica u IKT sektoru (sektoru za informaciono-komunikacione tehnologije) tradicionalna je manifestacija ustanovljena na nivou Ujedinjenih nacija. Jedan od ciljeva je da se upravo devojčice osnaže prilikom odabira budućih profesija, da ne podležu stereotipima o tome da je ova grana industrije i nauke isključivo muška, već da se rukovode ličnim interesovanjima i talentima.

Osnovci u polufinalu svetskog takmičenja iz engleskog jezika „Hippo 2021”

„Hippo” – jezička olimpijada – postaje tradicija! I ove godine savremeni osnovci su dobili mogućnost da se takmiče sa svojim vršnjacima širom sveta i pokažu znanje iz engleskog jezika. Broj prijavljenih širom sveta premašuje 40.000 dece iz osnovnih i srednjih škola, tako da je konkurencija zaista velika.

Učenici i nastavnici Savremene vode vas na čarobno putovanje kroz jezičku kulturu

Povodom Svetskog dana knjige, koji se obeležava 23. aprila, učenici, nastavnici i učiteljice poželeli su da ovaj važan datum obeleže na jedan prigodan i kreativan način − priredbom, odnosno ‘čarobnim putovanjem’, koje je održano u dvorištu škole pred učenicima svih razreda.

Svi smo mi nekad bili đaci – portreti nastavnika na panoima škole

Detinjstvo je, kako mnogi smatraju, najlepši period u životu, o kojem su ispevane brojne pesme i ispričane mnoge priče.

Upis za generaciju 2021/22. je otvoren!