Učenici IV-1 na radionici „Roboti za održivi razvoj”

/ / I-IV / 29.09.2023

Učenici IV-1 na radionici „Roboti za održivi razvoj”

Popularizacija nauke kroz igru i druženje

Učenici naše škole učestvovali su na radionici „Roboti za održivi razvoj”, koju zajedno organizuju Festival nauke i TC Ušće.

Naučni program „Ušće eksperimentarijum”, čiji je cilj popularizacija nauke i širenje naučne kulture među najmlađima, održan je u TC Ušće. Ovaj program realizovan je uz pomoć dugogodišnjih naučnih komunikatora Festivala nauke i Udruženja građana „UčenIQ”.

„Ušće eksperimentarijum” je naučni program posvećen deci od 1. do 4. razreda osnovne škole i podeljen je u dve faze: u prvoj fazi deca pohađaju jednu od četiri ponuđene radionice po izboru učitelja, a drugoj deca organizovano obilaze interaktivnu naučnu izložbu „Mini festival nauke”.

Učenici su imali priliku da, u prvoj fazi programa, uče kroz primer na sledećim radionicama:

1. Moj prvi kod (rešavanje zadataka pomoću robota pčelica);
  2. Lego robotika;
  3. 3D štampa (kako rukovati 3D olovkama i kreativno stvarati pomoću njih);
  4. Mali hemičari (učenje kroz zabavu i jednostavne eksperimente).

Nakon radionice u interaktivnom naučnom kutku učenici su se zabavili Teslinim kalemom, koji baca munje u ritmu muzike, i Van de Grafovim generatorom. Takođe, kroz niz interaktivnih eksperimenata sa tečnim azotom i suvim ledom naši učenici su imali priliku da se na zabavan i edukativan način upoznaju sa naučnim i prirodnim fenomenima koji su svuda oko nas.

Ovaj naučni program za učenike bio je lepa prilika da se upoznaju, zabave, druže i usvoje nova znanja. U isto vreme je za nastavni kadar naše škole ovo bila šansa da odmah na početku nove školske godine kod đaka podstaknu kreativnost, radoznalost i motivaciju.