Uspešno održan 2. nacionalni SonS festival

/ / Blog / 10.10.2023

Uspešno održan 2. nacionalni SonS festival

Nastavnici Srbije briljirali u STEM-u

OŠ „Savremena” bila je domaćin nedavno održanog drugog nacionalnog festivala „Nauka na pozornici”, koji su zajedničkim snagama organizovali Institut za moderno obrazovanje i Savremena gimnazija.

Pun inspiracija i inovacija, festival je okupio nastavnike iz različitih škola i gradova širom Srbije. Kao specijalni gosti prisustvovali su nastavnici Miloš Laković iz Crne Gore i Majkl Gregori iz Francuske. Oni su, kroz veoma posećene radionice, sa učesnicima podelili svoje dragoceno iskustvo i tako doprineli bogatstvu programa.

Ovaj festival ujedno je bio i idealna prilika da učesnici predstave svoje projekte i inovacije iz oblasti nauke, tehnologije, inženjeringa i matematike (STEM). Sve projekte karakteriše široka paleta tema, od ekologije do robotike, te se mogu videti kreativnost i istraživački entuzijazam nastavnika.

Među finalistima ovog izuzetnog takmičenja nalazi se i Danica Nikolić, učiteljica Osnovne škole „Savremena”, koja je svojim angažmanom i inovativnim pristupom STEM obrazovanju stekla mesto među najboljim nastavnicima Srbije. Projekat sa kojim se Danica Nikolić takmičila nosi ime „Moje STEM znanje za bezbedno i lako putovanje”, a cilj je da učenicima na zanimljiv način približi saobraćaj, njegova pravila, istoriju i bezbedno korišćenje.

Ovom prilikom, nakon intenzivnih evaluacija, izabrani su i predstavnici Srbije na međunarodnom SonS festivalu, koji će biti održan u finskom gradu Turku. Njihova i imena njihovih projekata su: Dragan Golubović (Fizika kao bajka), Jelena Babić i Ljiljana Sokolović (Magična jabuka), Vesna Hlavati Širka (Genetika goluba) i Vesela Mačkić (Baci svetlost na fiziku).

Evo kako je bilo na 2. nacionalnom SonS festivalu

Pored izbora predstavnika za međunarodno takmičenje, u toku festivala su dodeljene i četiri posebne nagrade za izuzetne doprinose i inovacije u različitim oblastima STEM-a. Ovogodišnji nagrađeni nastavnici su: Olga Dukić (Pametna kuća), Zorana Milićević (Scoby Dooby Do), Aleksandar Dimitrijević (Izrada ekstrudera za PET-G filament) i Biljana Kalafatić (Avantura merenja u čarobnom STEM gradu).

SonS festival nije samo takmičarski događaj, on je i prilika za profesionalni razvoj i razmenu znanja. Nastavnici su tako imali mogućnost da uče od stručnjaka iz različitih oblasti, unapređujući svoju praksu u STEM obrazovanju.

Očekujemo da će ova generacija nastavnika i inovatora nastaviti da postavlja standarde izvrsnosti u STEM oblastima i da će se Srbija ponositi njihovim doprinosom naučnom progresu.

Čestitamo svim učesnicima, dobitnicima posebnih nagrada i predstavnicima Srbije na predstojećem međunarodnom SonS festivalu u Finskoj. Nastavljamo zajedno da istražujemo, inoviramo i doprinosimo boljem svetu obrazovanja!