Obeležen Dan nauke u Savremenoj

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, V-VIII / 13.12.2021

Obeležen Dan nauke u Savremenoj

„Science Corner Day” – učenje kroz igru i zabavu

U Savremenoj učitelji i nastavnici konstantno nalaze načine da gradivo prikažu drugačije i time kod dece pobude želju za sticanjem znanja i predstave im učenje kao jedan od najlepših procesa, izvor radosti koji će ih pratiti celog života.

Za vreme „Science Corner Daya” kroz hodnike Savremene proneo se duh radoznalosti i želje za znanjem

Dan nauke obeležen je održavanjem stvarno drugačijih i zanimljivih radionica na kojima su se savremeni osnovci upoznali sa zabavnom stranom nauke i zavoleli je. Uz radoznale poglede i veliki broj pitanja, učestvovanje u radionicama učenicima je približilo kako izgleda naučna avantura. Upoznali su svet nauke iz popuno drugačijeg ugla i zabavili se.

Upoznavanje živog sveta, razgovori o prirodi i usvajanje programerskog načina razmišljanja

U Savremenoj zabavi nema kraja. Od samog početka pa sve do kraja oduševljenje osnovaca nije izostalo. Najpre su znatiželjno ušli u uloge savremenih biologa, upoznali svet jednoćelijskih organizama, radili disekciju riba i glista i razgovarali o raznolikosti insekata.

VR naočare su postale obavezan dodatak za svakog ko je pravi ljubitelj virtuelnog sveta. Kada se tehnologija koristi u obrazovanju, interesovanje za određenu oblast može postati samo veće i snažnije. Učesnici radionice „Čovek” pomoću VR naočara posmatrali su različite sisteme organa ljudskog tela i shvatili kako organizam funkcioniše. Pomno su pratili izvođenje dva eksperimenta: o štetnosti duvanskog dima po ljudska pluća i eksperiment računanja kapaciteta pluća.

Savremena je u svakom smislu „future-ready school”. Đake od prvog razreda uvodi u moderni svet i pokazuje na koji način putem tehnologije mogu razvijati svoju kreativnost. Pred stručnim žirijem savremeni programeri su predstavili svoje ideje za mobilne aplikacije, na kojima su vredno radili prethodnih nedelja, a u okviru radionice „Veštačka inteligencija i programiranje” stekli su znanje o programiranju mikrobita.

Neophodna znanja o potrebi zaštite životne sredine

Inovativnim pristupom temama o ekologiji učenici se podstiču da jednostavnim, svakodnevnim akcijama doprinesu očuvanju prirodnih resursa. Savremena je posvećena očuvanju zaštite životne sredine i deo je značajnog međunarodnog programa „Eko-škola”, tako da je bilo veoma značajno izvesti eksperiment „Čuvajmo zelene površine” i održati predavanje o reciklaži. Savremenim ekolozima se najviše dopala kreativna radionica reciklaže, na kojoj su pravili korisne predmete od plastičnih flaša, limenki i papira.

Dokazali smo da je fizika zabavna

Ne postoji iskrenije biće od deteta. Zato se u Savremenoj trudimo da deca zadrže svoju znatiželju i iskrenost. Na radionici „All hands on deck fizika” shvatili su da je glavna karakteristika svakog naučnika igranje, jer se na taj način ispituje svet. Izvodeći dva eksperimenta – eksperiment sa nenjutnovskim fluidom i „Hodanje po jajima” („Walking on Eggs – Cool Science Experiment”) – savremeni osnovci su priveli još jedan sasvim drugačiji dan kraju.