Edukativno predavanje o zavisnosti za učenike VIII razreda

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 06.12.2022

Edukativno predavanje o zavisnosti za učenike VIII razreda

Znanje i informisanost – prevencija za neke od najvećih opasnosti modernog doba

Prvi decembar je Svetski dan borbe protiv AIDS-a, a u Osnovnoj školi „Savremena” svake godine u prvoj nedelji decembra organizujemo aktivnosti za učenike VII i VIII razreda koje su posvećene prevenciji zloupotrebe psihoaktivnih supstanci i očuvanju reproduktivnog zdravlja.

Mnogi roditelji u današnje vreme često strepe od opasnosti iz okruženja koje ne mogu da kontrolišu. Mi u Savremenoj smatramo da nema tabu tema kada je reč o zdravlju i dobrobiti naše dece i zato vodimo računa da blagovremeno povedemo razgovor o svim važnim temama koje prate odrastanje u modernom dobu, bile one prijatne ili ne.

Neke od takvih tema su upravo zloupotreba psihoaktivnih supstanci i neizlečive zarazne bolesti koje se na taj način mogu preneti. Kako bismo ovu temu obradili adekvatno i na način na koji deca to mogu da razumeju, zapamte i usvoje, ugostili smo Igora Pantića, psihijatra i profesora na Medicinskom fakultetu u Beogradu koji je učenicima VIII-1 i VIII-2 održao sadržajno i ilustrativno predavanje na temu zloupotrebe psihoaktivnih supstanci i drugih oblika zavisnosti.

Učenici su imali priliku da na veoma slikovit način, putem primera, saznaju kako se razvija i održava zavisnost. Profesor dr Pantić je učenicima skrenuo pažnju i na tipične mitove o zavisnosti kao što su: Sve treba probati u životu; Ako je suđeno da se nešto dogodi, dogodiće se; Jaki ljudi mogu da se odupru zavisnosti snagom svoje volje; Male količine alkohola su dobre za zdravlje.

Učenici su sa velikim interesovanjem pratili predavanje i imali su mnoštvo pitanja za našeg gosta. U završnom delu predavanja diskutovano je i o zdravim stilovima života i njihovoj ulozi u očuvanju mentalnog zdravlja mladih.

Znanje je moć – često je upravo ono najbolja zaštita od mnogih opasnosti. Zato u Savremenoj uvek ohrabrujemo učenike da nam se bez oklevanja obrate u vezi sa svim temama koje su važne tokom njihovog odrastanja i sazrevanja.