Life Skills Programme – Da li zaista znamo kako da organizujemo naš budžet?

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Life Skills, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 02.12.2022

Life Skills Programme – Da li zaista znamo kako da organizujemo naš budžet?

Finansijsko opismenjavanje u praksi

Šta je budžet, koliko novca za domaćinstvo odvaja četvoročlana porodica, šta je kredit, zašto mi je uplaćeno manje novca nego što je pisalo u ugovoru – samo su neka od pitanja na koja su naši savremeni učenici V–VIII razreda dali odgovore.

Vida Tomašević, viši stručni saradnik za izložbe i edukaciju u Nacionalnoj banci Srbije, okupila je učenike V–VIII razreda na radionici „Moj budžet i ja”. Mnogi učenici su se po prvi put susreli sa pojmovima kao što su bruto, neto, deficit, suficit i kredit, ali su bez obzira na to nakon radionice prionuli na organizaciju budžeta.

Učenici su pred sobom zatekli različite scenarije – četvoročlana porodica, samac sa decom, bračni par sa jednim detetom, cimeri ili samac bez dece. Za svaki su morali da uzmu u obzir sve mesečne troškove i obračunaju raspodelu budžeta. Pre toga dobili su zadatak da obračunaju neto iznos zarade na osnovu predstavljenog bruto iznosa kako bi došli do mesečnog budžeta.

Zadatak koji su naši đaci dobili nije bio nimalo lak – morali smo da razmotrimo cene namirnica, mesečnih računa, troškova za domaćinstvo, ali i eventualnih troškova po kreditu kako bismo bili sigurni da smo zaista uzeli u obzir sve ono što može uticati na naš budžet.

Mnogi učenici bili su veoma kreativni sa svojim troškovima, tako da su mnogi od njih uštedeli novac!

Life Skills program doneo nam je smeh i zabavu, ali i mnoga korisna znanja koja ćemo znati da iskoristimo u svakom trenutku.