Mi brinemo o planeti i zaštiti voda i šuma

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 31.03.2022

Mi brinemo o planeti i zaštiti voda i šuma

Savremeni osnovci razvijaju ekološku svest

U Savremenoj se deca uče kako da vole i štite svet koji ih okružuje. Ove nedelje su učenici VII-2 kroz zajednički čas građanskog vaspitanja i geografije razgovarali o Svetskom danu voda i Svetskom danu šuma. Iz prezentacije koja im je prikazana naučili su mnogo toga o globalnim problemima i još više razvili svest o zaštiti životne sredine.

Svake godine 22. marta se širom sveta obeležava Svetski dan voda, dok se samo dan ranije obeležava i Svetski dan šuma. To je bio sjajan povod da se povežu čas građanskog vaspitanja i geografije, i da đaci diskutuju upravo o ovim temama.

U uvodnom delu časa nastavnici su upoznali učenike sa ovim datumima i pitali ih da li su čuli za njih. Takođe su postavili nekoliko problemskih pitanja kako bi se učenici više uključivali u nastavni proces i razvijali kritičko mišljenje.

Zatim je nastavnica građanskog vaspitanja učenicima pustila snimak o zaštiti voda na globalnom nivou, a upitala ih je i šta se radi na nacionalnom nivou kada je reč o zaštiti voda. Nadovezala se i na aktuelnu temu izgradnje mini-hidroelektrana na Staroj planini i zadala im zadatak da istraže prednosti i mane mini-hidroelektrana.

Potom je nastavnik geografije, koristeći prezentaciju, postavljao pitanja učenicima o zaštiti i značaju šuma. Za studiju slučaja ugroženosti šuma izabrao je primer prašume u Amazoniji. Učenici su komentarisali i aktivno se uključivali u diskusiju. Nastavnik je predstavio mere zaštite šuma i na nacionalnom nivou, te su učenici iznosili svoje stavove o pošumljenosti i ugroženosti šuma Srbije.

Pred sam kraj časa učenici su odgovarali na problemska pitanja koja su im nastavnici postavljali, dali su zaključak o zaštiti voda i šuma i izneli predloge za njihovu zaštitu.