Savremeni osnovci obeležili dan planete zemlje

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 06.05.2022

Savremeni osnovci obeležili dan planete zemlje

Savremena osnovna škola posvećena je očuvanju okoline

Od 1970. godine se svakog 22. aprila obeležava Međunarodni dan planete Zemlje sa ciljem skretanja pažnje na značaj očuvanja prirode i sprečavanja negativnih posledica ljudskih aktivnosti po životnu sredinu. I učenici Savremene su svojim likovnim radovima pokazali svoje stavove i skrenuli pažnju na značaj očuvanja planete zemlje.

Ideja obeležavanja Dana planete Zemlje jeste upozorenje na opasnosti koje prete svetu i njegovim ekosistemima i urbanim zonama, usled razvoja industrije, povećane potrošnje energije, globalnog zagrevanja i klimatskih promena.

Zato je potrebno angažovanje što većeg broja ljudi kako bi se podigla svest o odgovornosti prema planeti na kojoj živimo i tako smanjio negativan uticaj na životnu sredinu.

U Savremenoj koja važi za zelenu školu učenici svakog dana pažnju posvećuju prirodi i neguju eko-friendly orijentaciju. Kroz različite akcije, radionice i projekte podižu svest o očuvanju i poboljšanju životnog okruženja celokupnog društva.

Ovog puta su kroz razgovor i crteže pokazali koliko znaju o klimatskim promenama, zašto je važno očuvati floru i faunu, kakav je uticaj otpada na zemlju, koliki je značaj reciklaže i u čemu se krije važnosti očuvanja prirodnih resursa.

Savremena je škola u kojoj se o ekologiji brine tokom cele godine

u Savremenoj osnovnoj školi tema očuvanja životne sredine i resursa planete Zemlje je vrlo važan segment obrazovanja.

Savremena je deo značajnog međunarodnog programa Eko-škola, koji vodi Fondacija za edukaciju u oblasti zaštite životne sredine (FEE). Ovaj globalni projekat, koji se u Srbiji sprovodi pod pokroviteljstvom organizacije Ambasadori održivog razvoja, uključuje više od 12 miliona učenika i studenata iz 58 zemalja, sa ciljem da se kroz obrazovanje ljudi aktivno uključe u očuvanje i zaštitu životne sredine.

U okviru projekta Eko-škola formiran je odbor za očuvanje i zaštitu sredine u koji mogu da se uključe svi koji imaju potrebu da učine nešto više za planetu na kojoj živimo.

Priključivanjem eko-ekipi svojih drugara iz Savremene gimnazije, ali i celog sveta, učenici Savremene ne samo da doprinose očuvanju okoline već imaju priliku da se oprobaju i u kreativnim ulogama kao što su:

• eko-reporteri: mreža mladih reportera sastoji se od 77.000 školaraca širom sveta, koji kreativnim idejama, pisanim reportažama i dokumentarnim fotografijama doprinose podizanju svesti o važnosti očuvanja životne sredine;
  • dizajneri kućica za ptice: i našim pernatim drugarima je potreban krov nad glavom, a ovo je i još jedna prilika za učenike da iskažu svoju kreativnost;
  • dizajneri eko-bašte: osmišljavanjem izgleda bašte i sađenjem biljaka školarci uče o botanici, dok ujedno povećavaju broj zelenih površina u glavnom gradu;
  • mladi prostorni planeri: kroz raspoređivanje sadnica i brigu o njima, učenici učestvuju u uređivanju izgleda parkova i drugih javnih površina.

Učenici Savremene od samog početka školovanja znaju koliko je važno očuvanje okoline i kroz posebno organizovane aktivnosti na časovima i van njih doprinose poboljšanju uslova života u Srbiji i na tom planu. Briga o okolini je briga za zajedničku budućnost; ovo je moto kojim se vode i savremeni osnovci.