Obeležili smo Dan mira i Dan demokratije kroz igru i umetnost

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Kreativna učionica, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII, Životne veštine / 29.09.2022

Obeležili smo Dan mira i Dan demokratije kroz igru i umetnost

Savremeni đaci uče o demokratiji i miru na kreativan način

Dan mira i Dan demokratije za nas su važni datumi i predstavljaju priliku da našim savremenim đacima približimo vrednosti koje ovaj svet mogu da učine boljim i lepšim za sve. Kroz dramske radionice istražili smo kakvu su ulogu ovi pojmovi imali kroz istoriju i šta oni znače danas.

Savremeni drugaci su se u produženom boravku zabavili na dramskoj radionici sa temom Dana demokratije maskirajući se u različite uloge poput kraljice, sultana, faraona, predsednika, pilota, kao i neke druge po sopstvenom izboru. Kako bismo im približili pojam demokratije, podelili smo ih u dve grupe – jedni su predstavljali monarhiju, a drugi republiku. Spremajući se za predstavu, učenici su istraživali svoje likove i na taj način spontano usvojili zanimljive istorijske činjenice.

U okviru Dana mira, učenici četvrtog razreda spremali su predstavu na temu mira po tekstu „Motivaciona priča o miru”. Svoje uloge su shvatili ozbiljno, a kroz razgovor o miru i ideji dečaka iz dramskog teksta o tome kako da se u svetu iskoreni rat i zavlada mir, svako je podelio svoju ideju o tome kako da svet učinimo boljim. Sigurni smo da će im ova predstava ostati u pamćenju kao inspiracija da nastave da teže ka vrednostima koje doprinose miru.

U Savremenoj osnovnoj školi svakodnevno podstičemo svoje đake na saradnju, dijalog i prihvatanje razlika kroz igru i razne kreativne aktivnosti i radionice, tako da su oni sa lakoćom razumeli čak i tako kompleksan pojam kao što je demokratija.