Pozdravi od savremenih učenika sa ekskurzije

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 19.04.2022

Pozdravi od savremenih učenika sa ekskurzije

Nezaboravan provod uz puno zabave i smeha

Savremeni osnovci su radoznali mali istraživači koji vole da uče, proširuju svoja znanja i stiču nova. Još ukoliko se sve to odvija za vreme putovanja sa drugarima, zabava je zagarantovana.

Ne zna se da li su više uživali učenici petog i šestog razreda, koji su se uputuli ka Sokobanji, ili učenici sedmog i osmog razreda, čija je glavna destinacija bio Zlatibor, ali je jedno sigurno – ovo putovanje će pamtiti po tome što su imali prilike da se upoznaju sa bogatom prirodom naše zemlje i kulturno-istorijskim znamenitostima.

Sudeći po njihovim utiscima, proveli su sjajno vreme zajedno i stvorili divne uspomene.

Upoznali smo lepote Srbije i obogatili znanje iz istorije

Učenici petog i šestog su proputovali kroz istoriju i kulturu našeg naroda, upoznali lepote Srbije i uživali u brojnim legendama i pričama koje su čuli od vodiča.

Posetili su Prirodnjački centar Srbije Svilajnac, koji je jedinstven u ovom delu Evrope, i obišli postavku dinosaurusa, otkrili svet minerala i naučili puno o ledenom dobu. Prilikom posete manastiru Manasija, zadužbini despota Stefana Lazarevića, dopunili su znanje iz istorije o ovom istorijskom kompleksu i postavljali pitanja o čuvenoj Resavskoj školi.

Savremeni osnovci su još više zavoleli istoriju i zainteresovali se za nju. Najveću pažnju dečaka je privukao stari rimski grad „Felix Romuliana”, posebno zbog skulptura i mozaika po kojima je i poznat u svetu, dok su devojčice postavljale bezbroj pitanja o turskom kupatilu amamu, koje je izgrađeno još za vreme Turaka u XV veku. Ova poseta im je bila interesantna jer su se u tom kupatilu snimale pojedine scene iz filma „Zona Zamfirova”.

Avanturistički duh nije izostao

Avanturistički duh savremenih osnovaca se probudio pri prvom koraku na ulasku u Resavsku pećinu. Radoznalim očima su razgledali jednu od najlepših pećina u Evropi. Šetali su se po uređenoj pećinskoj stazi uz pratnju lokalnog vodiča i oduševili se pećinskim nakitom raznovrsnih oblika i boja.

Poseta najatraktivnijoj turističko-muzejskoj železnici i „Drvengradu”

Šarganska osmica je najatraktivnija turističko-muzejska železnica u Evropi i spominje se kao jedinstveno graditeljsko remek-delo u svetu među prugama uskog koloseka. Učenici sedmog i osmog razreda su imali prilike da uživaju u nezaboravnoj vožnji šarganskom osmicom i prelepom pogledu na Mokru goru. Obišli su i etno-selo „Drvengrad”, smešteno na brdu Mećavnik i izgrađeno po zamisli reditelja Emira Kusturice.