Razvijanje svesti o jačanju borbe protiv bolesti

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 17.12.2021

Razvijanje svesti o jačanju borbe protiv bolesti

Edukacijom protiv tabu tema

Svetski dan borbe protiv side se širom sveta obeležava 1. decembra. Tim povodom u posetu Savremenoj osnovnoj školi došla je doktorka Aleksandra Bradonjić Vojnović, ginekolog, koja je sa učenicima starijih razreda razgovarala na temu borbe protiv HIV virusa.

Svetski dan borbe protiv side je prvi put obeležen 1988. godine, a pre toga se o ovoj temi nije pričalo i pisalo u javnosti. Važno je da se o ovakvim temama što više razgovara sa mladim ljudima i da teme poput ove ne budu tabu.

Razbijanje predrasuda, jer nije sramota pitati

Predavanje koje je održala dr Aleksandra Bradonjić Vojnović podjednako je zainteresovalo i dečake i devojčice. Tokom razgovora i predavanja o HIV virusu i polno prenosivim bolestima dr Aleksandra je bila otvorena za najrazličitija pitanja koja su učenici postavljali.

Učenici su saznali da je izuzetno važno da se ova infekcija otkrije na vreme i da se odmah počne sa lečenjem i upotrebom terapije kako bi se očuvalo zdravlje, a ukoliko je već narušeno, da bi se stabilizovalo. Sa HIV-om danas veliki broj ljudi živi i, ukoliko se otkrije na vreme i počne sa pravom terapijom, zaražene osobe mogu da vode normalan život.

Dobro je to što teme koje se tiču samog virusa i seksualnosti nisu bile tabu tema i učenici su od stručnog lica dobili odgovore.

Savremeni osnovci su budući odgovorni ljudi koji već sada učestvuju u društvu i neophodno je da se bave raznim temama, ne samo da bi se došlo do rešenja problema već i da bi se u društvu unapredila kultura bavljenja određenim značajnim temama.

Hvala doktorki Aleksandri na predavanju i bravo, dragi učenici, što svojom zainteresovanošću pokazujete da ćete biti odgovorni građani ovog društva.