Savremeni učenici u projektu „Škola novca za osnovca”

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 29.03.2022

Savremeni učenici u projektu „Škola novca za osnovca”

Preko odabranih aktivnosti razvijamo finansijsku pismenost

U periodu od 21. do 25. marta obeležava se Svetska nedelja novca, a Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Erste banka su tim povodom realizovali projekat „Škola novca za osnovca”. Cilj projekta je uvođenje i razvoj finansijske pismenosti učenika osnovnih škola.

Učenici IV razreda Savremene osnovne škole su na zanimljiv način, preko igre, osmislili prigodne aktivnosti kojima se ostvaruju ciljevi projekta. Organizovali su odeljenjski bazar, na kome su jedni drugima prodavali igračke, školski pribor, priveske, kreativne rukotvorine koje su sami izradili i slično.

Na taj način, osim preko jednačina koje vežbaju na matematici, imali su priliku da provere svoje veštine iz finansijske pismenosti i da kroz praktične primere obnove svoja znanja o novcu.

Sada imaju zadatak da se timski organizuju i predlože na koji način bi mogli iskoristiti prikupljeni novac. Možda odluče da to bude neka nova knjiga za odeljenjsku biblioteku ili odlazak u zoo-vrt, bioskop ili reše da izdvoje novac za humanitarnu pomoć.

Kroz ovakve časove deca se uče da budu samostalna, usvajaju potrebne veštine i pripremaju se za 21. vek što je za roditelje koji su upisali decu u Savremenu bio jedan od glavnih razloga. Zajednički cilj Savremene i roditelja jeste da deci obezbede najbolje moguće obrazovanje. Savremena u tome i uspeva!