Šezdesetogodišnjica od dodele Nobelove nagrade za književnost Ivi Andriću

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, V-VIII / 16.12.2021

Šezdesetogodišnjica od dodele Nobelove nagrade za književnost Ivi Andriću

Čas u čast našem nobelovcu

Godine 1961, 26. oktobra, svet je obišla vest da je Ivo Andrić dobio Nobelovu nagradu. Slavni pisac sačekao ju je u stanu u centru Beograda, u kome je živeo. Kasnije je otputovao u Stokholm, gde mu je pre tačno 60 godina dodeljeno ovo prestižno priznanje. U čast našem nobelovcu, savremeni osnovci su se upoznali sa životom Ive Andrića i njegovim delima.

Učenici su pričom o liku i delu Ive Andrića započeli čas na kom su obeležili šezdesetogodišnjicu od dodele Nobelove nagrade za književnost. Nastavnica im je predstavila važnost te nagrade i značaj Andrićevog dela u kontekstu tadašnjeg pogleda na svet.

NEGUJEMO TRADICIJU I ČUVAMO SEĆANJE NA IVU ANDRIĆA

Ljudi prolaze, ali dela ostaju. Ivo Andrić će kroz svoja dela večno živeti. Ovom lepom misli nastavnica Marija Šaponjić petake je uvela u jedan od inspirativnijih časova i pročitala im Andrićev govor „O priči i pričanju” sa dodele Nobelove nagrade , a onda su učenici pogledali i video-zapis samog proglašenja nagrade.

Ovo je deo govora koji je savremene učenike posebno zadivio i približio im atmosferu tadašnjeg vremena:

Moja domovina je zaista „mala zemlja među svetovima”, kako je rekao jedan naš pisac, i to je zemlja koja u brzim etapama, po cenu velikih žrtava i izuzetnih napora, nastoji da na svim područjima, pa i na kulturnom, nadoknadi ono što joj je neobično burna i teška prošlost uskratila. Svojim priznanjem vi ste bacili snop svetlosti na književnost te zemlje i tako privukli pažnju sveta na njene kulturne napore, i to upravo u vreme kad je naša književnost nizom novih imena i originalnih dela počela da prodire u svet, u opravdanoj težnji da svetskoj književnosti i ona da svoj odgovarajući prilog.

Kraj časa je dočekan iskrenim aplauzom, a učenici su se složili kako jedva čekaju časove srpskog jezika i književnosti na kojima će obrađivati Andrićeva dela.

VAŽNOST ČITANJA KNJIGA KOD DECE

Knjige su iskreni prijatelji dece i odraslih. Trudimo se da savremeni osnovci razviju ljubav prema književnosti, jer čitanje knjiga obogaćuje govor novim izrazima, oplemenjuje ličnost i razvija kulturu. Sa svakom pročitanom knjigom deca saznaju nešto novo i prodiru u dubine drugih ljudi, što im omogućava da razvijaju inteligenciju, moć diskutovanja i maštovitost dok stvaraju sliku o likovima.

Podsetimo se naše drage savremene književnice Maše, koja je na literarnom konkursu osvojila drugo mesto.

Ona je primer koliko je lepo negovati ljubav prema književnosti od najranijeg doba.

POZOVITE NAS

POZOVITE NAS »