Turnir u stonom tenisu za učenike starijih razreda

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 25.10.2021

Turnir koji će se pamtiti: Nadmetanje u stonom tenisu za učenike starijih razreda

U igri brzih reakcija i predviđanja pobedio je Ignjat Ignjatović

Stoni tenis možda nije najpopularniji sport u Srbiji, ali je u globalnim okvirima izuzetno bitna disciplina. Procenjuje se da na svetu ima 40.000.000 takmičara u stonom tenisu, a mnogo njih se ovim sportom bavi rekreativno, što ga čini sportom sa najviše učesnika na planeti. Imajući u vidu globalni značaj stonog tenisa, ali i velike uspehe Srbije i Jugoslavije kada je reč o takmičenjima, Savremena osnovna škola odlučila je da organizuje školski turnir.

Vođeni sportskim duhom našeg nastavnika fizičkog vaspitanja Željka Zarića, đaci su organizovali turnir u stonom tenisu, pa su tako i vannastavne aktivnosti prošle u duhu nadmetanja i rekreacije.

VLADAO SPORTSKI DUH, A POBEDIO MAJSTOR – IGNJAT IGNJATOVIĆ

Učestvovali su učenici od V do VIII razdreda, a takmičenje je bilo organizovano u kategoriji singla. Konkurencija je bila mešovita – takmičili su se i učenici i učenice. Takmičenje se igralo po kup sistemu sve do finala. Mečevi su se igrali na dva dobijena seta, a svaki set se igrao do prvih osvojenih 11 poena.

Učenici su se odazvali u velikom broju. Atmosfera je bila sjajna, uz mnogo navijanja, a samo najbolji su uspeli da se odupru sportskom pritisku. Učenici su dali sve od sebe da odigraju odlične partije. Međutim, najbolji je bio učenik V-1 Ignjat Ignjatović, koji će predstavljati Savremenu osnovnu školu na gradskom prvenstvu, koje će biti održano 4. novembra. Njegov talenat je toliko veliki da verujemo da će stići i do republičkog takmičenja, koje je planirano za novembar ove godine.

Bravo, Ignjate!

STONI TENIS IMA DUGU TRADICIJU U SVETU

Počeci stonog tenisa vezuju se za sredinu 19. veka u Engleskoj. Bitan napredak u toj igri loptom učinjen je pronalaskom gumene lopte napunjene vazduhom. Dok se tenis igrao na otvorenom, tokom lošeg vremena igrala se neka vrsta tenisa u zatvorenim prostorijama, na stolu, sa teniskim reketima, a umesto mreže koristila se daska ili niz postavljenih knjiga. Ta igra se igrala po celoj Velikoj Britaniji i njenim kolonijama, ali i u Severnoj Americi. Inače, preteče ove igre vezuju se još za stari Rim, kada su akteri upotrebljavali veliku šuplju loptu, prebacujući je preko mreže.

Stoni tenis je mnogo napredovao od svog nastanka, pa danas, zahvaljujući visokoj tehnologiji, loptice nakon udarca reketom mogu dostići brzinu i do 150 kilometara na čas. Milioni sportista širom sveta bave se stonim tenisom, ali ga i veliki broj ljudi praktikuje kao vid rekreacije, što ga čini sportom sa najviše učesnika na planeti. U velikoj meri je Kina zaslužna za ovo dostignuće, koja je postala dominantna sila u stonom tenisu.

Savremeni osnovci, ponosni smo na vas i vaše sportske rezultate!