Učenje putem opažanja na časovima geografije

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 10.02.2023

Učenje putem opažanja na časovima geografije

Kako u praksi izgleda zanimljiva geografija

Učenici V razreda su na času geografije obrađivali nastavnu jedinicu „Stene” i tom prilikom učili su o stenama koje ih okružuju, njihovoj različitoj starosti, hemijskom sastavu, teksturi, boji, važnosti, kao i o tome kako ih ljudi mogu koristiti.

Kako bi lakše razumeli i usvojili kompleksno gradivo, poput magmatskih stena nastalih od magme ili metamorfnih koje nastaju promenom hemijskog sastava, nastavnik je doneo različite uzorke stena.

Tokom ovog časa učenici su imali priliku na praktičan način, na osnovu dodira, zaključe o kojoj vrsti stene je reč i uoče različite minerale (poput muskovita) koji učestvuju u sastavu stena i daju im sjaj. Takođe, učenici su podelili sopstvene impresije i izdvojili favorite.

Cilj časa je da se geografski pojmovi i složene mineralne strukture učenicima približe na što jednostavniji, praktičniji i maštovitiji način. Učenici su istakli da im je čas bio veoma zanimljiv i da im je pomogao da što efikasnije i bolje usvoje novo gradivo.