Učimo geografiju i likovno na zabavniji način

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 25.03.2022

Učimo geografiju i likovno na zabavniji način

Kroz kreativnost do novih znanja o vulkanima

Učenici Savremene se redovno zabavljaju dok uče. Ovog puta petaci su imali zadatak da naprave makete vulkana na časovima likovne kulture koristeći različite materijale za izradu: plastične flaše, glinu, vatu, papir, karton, tempere i vodene boje. Dok su pokazivali svoju spretnost i kreativnost pri pravljenju maketa, naučili su puno o vulkanima i o tome kako utiču na oblikovanje Zemljinog reljefa.

Korelacija časa geografije i likovne kulture u vidu oglednog časa održana je sa učenicima V-1. Učenici su kroz izradu maketa vulkana imali priliku da na kreativan način nauče delove vulkana, način njihovog funkcionisanja, njihovu rasprostranjenost, ali i neke aktivne vulkane na Zemlji.

U uvodnom delu časa nastavnik je upoznao učenike sa načinom prezentovanja projekata i dao im malo vremena da oforme grupe i pripreme se.

Učenici su u grupama prezentovali svoje makete aktivnih vulkana: Tamboru, Krakatau, Vezuv i Etnu i podelili sa drugarima po nekoliko činjenica o njima.

Nakon prezentovanja učenici su iznosili svoje kritičko mišljenje o maketi određene grupe koja prezentuje. Nastavnica likovnog je ispitivala učenike o materijalima koje su koristili tokom izrade svojih maketa, dok je nastavnik geografije svakoj grupi objasnio delove vulkana i način njegovog funkcionisanja.

Čas je završen sumiranjem utisaka i obnavljanjem gradiva iz nastavne jedinice. Učenici su istakli da im je ovakav pristup gradivu mnogo zanimljiv i da im je lakše i praktičnije da stiču nova znanja.