Uz sećanje na Svetog Savu slavimo njegovo ime i širimo ljubav

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, V-VIII / 28.01.2022

Uz sećanje na Svetog Savu slavimo njegovo ime i širimo ljubav

Savindan i duh svetosavlja u Savremenoj

Dvadeset sedmi januar, dan Svetog Save, još od 1840. godine obeležava se kao školska slava u znak sećanja na prvog srpskog prosvetitelja i utemeljivača prosvetiteljskih ideja u našoj zemlji. Zbog trenutne epidemiološke situacije i nemogućnosti da školsku slavu obeležimo svetosavskom akademijom, učenici ove godine nisu bili u obavezi da tog dana prisustvuju u školi, ali su tokom drugih nastavnih dana kroz časove proslavili dan Svetog Save.

Januar, mesec u kome smo pošli u drugo polugodište, ovih dana je u znaku našeg prosvetitelja Svetog Save. Mnoge aktivnosti na časovima bile su posvećene upravo njemu.

Narodne legende i predanja o Svetom Savi obrađivali smo putem modernih aplikacija

U sedmom razredu se u okviru srpskog jezika i književnosti obrađivalo nekoliko tekstova koji govore o Svetom Savi kao prvom srpskom piscu i ličnosti koja je inspirisala narod, kao i mnoge savremene umetnike, te je junak brojnih narodnih predanja i autorske poezije.

Obrađujući narodne legende i predanja o Svetom Savi, učenici su to učinili na jedan malo savremeniji način. Odabravši tekst, oni su ga obradili u formi stripa putem aplikacije „Pixton”.

Ova naizgled lagana aktivnost zapravo je zahtevala da učenici aktiviraju mnoga svoja znanja: da se podsete kako je Sveti Sava prikazivan u likovnoj umetnosti, a u kojoj je ulozi sada u tekstu (učitelj, iguman, pisac itd.), da dobro prouče tekst i organizuju ga što približnije rasporedu u priči, da se podsete leksike iz engleskog jezika (pošto je izbor svih elemenata jednog kadra – izgleda ličnosti, pozadine, pokreta, izraza lica – upravo na tom jeziku), ali i da nauče koliko je Sveti Sava bio poštovana ličnost, čim je u narodu ostalo toliko priča o njemu kao o spasitelju, učitelju i duhovniku koji poštuje i pomaže srpski narod.

U nastavku možete videti jedan od najuspelijih radova, koji je izradila učenica VII-1 Iva Vuletić. Ona je odabrala legendu „Sveti Sava, mladić i starac”.

PESMICA O SAVI JER MI UČENICI II-3 SMO UMETNICI PRAVI

Učenici II-3 su pokazali svoju kreativnost i izrazili je kroz pesmicu posvećenu Svetom Savi.

Zbog trenutne situacije loše,
ovakve ideje su uvek dobrodošle.
Priredbu nismo u mogućnosti da pravimo,
nismo u mogućnosti ni kako dolikuje da slavimo.
Ali smo učili, čitali i saznali mnoge stvari o Savi,
naučili smo da je bio princ i prosvetitelj pravi.
Himnu smo sa zadovoljstvom danima pevali,
razne prezentacije smo takođe spremali.
Crtali smo ga i bilo nam je zanimljivo jako
tek kada smo završili, shvatili smo da je bilo lako.
Savindan je jako bitan za sve nas,
zato želimo potpuni užitak i za vas!

Prezentacije o Svetom Savi i druge mnogobrojne realizovane aktivnosti učenika i nastavnika predstavljene su u Google učionici

Cilj Google aplikacija za obrazovanje je da poboljšaju nastavni proces tako što će olakšati pristup edukativnim materijalima, podržati projektnu nastavu i ubrzati komunikaciju sa učiteljima i nastavnicima. Edukativne aplikacije omogućavaju savremenim osnovcima da na napredan i savremen način savladavaju gradivo. U Savremenoj ih redovno koristimo i na taj način učimo decu kako se tehnologija može koristiti na bezbedan i koristan način.

Ovog puta iskoristili smo Google učionicu i u nju postavili radove. Među radovima u Google učionici našla se i prezentacija učenica mlađih razreda, koju možete pogledati u nastavku. Takođe, tu je i onlajn-knjiga, koju su kreirali učenici starijih razreda.

Dan svetosavlja krunisan humanošću savremenih osnovaca

Savremeni osnovci su uručili paketiće deci bez roditeljskog staranja, koji su kupljeni od novca sakupljenog na novogodišnjem humanitarnom bazaru.

Sveti Sava pomagao je škole, bolnice, pomagao je bolesnim ljudima i činio puno humanih dela. Obeležavanjem ovog dana podsetili smo se da je svetosavlje upravo u našem srcu i da uvek treba da budemo humani i brižni. Ponosni smo što naši savremeni osnovci to i jesu.

Osvećenje slavskog kolača

Predstavnici škole posetili su Crkvu Sv. Dimitrija i odneli slavski kolač na osvećenje, a direktorka Savremene Jasmina Franolić čestitala je svim učenicima i nastavnicima školsku slavu. Poželela je da se od naredne godine svake godine Savindan slavi sa decom, kao što je i bilo sve do ove zime, i da to uvek bude dan kada se mi podsećamo zašto smo izabrali ovo zanimanje, a deca zašto su škole najtoplije i najlepše mesto odrastanja.

U nastavku možete pogledati radove savremenih osnovaca i koliko su bili kreativni tokom Savindana.