Četvrtaci u poseti Narodnom muzeju

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 24.03.2022

Četvrtaci u poseti Narodnom muzeju

Savremeni osnovci oduševljeni umetnošću i bogatom kolekcijom Narodnog muzeja

Učenici četvrtog razreda posetili su Narodni muzej povodom radionice „Deca u slikarstvu”, gde su imali priliku da vide i ostatak trenutne postavke Narodnog muzeja. Pored oduševljenja velikim zdanjem muzeja, koji su mnogi od učenika prvi put posetili, ostali su očarani i mnogim delima. Raduje nas što Savremeni mališani vole umetnost.

Narodni muzej u Beogradu osnovan je još daleke 1844. godine. Od tada pa sve do 1950. godine selio se čak jedanaest puta. U međuvremenu je arheološka, numizmatička i umetnička građa muzeja postajala sve bogatija i interesantnija za javnost.

Celokupna kolekcija Narodnog muzeja sadrži preko 400 hiljada artefakata iz različitih oblasti i razvrstana je hronološki po zbirkama, od doba paleolita pa sve do 20. veka, kao i po vrstama predmeta i dela.

Četvrtaci su bili oduševljeni ovom posetom a najjači utisak ostavili su: „Staroegipatska zbirka” (mumija Nesmin – sveštenik iz Ahmima ), slika Paje Jovanovića „Krunisanje cara Dušana” i naravno digitalno lice praistorijskog čoveka iz Lepenskog vira, prikazano prvi put u istoriji čovečanstva, animirano i „oživljeno” pomoću „metahuman” tehnologije, razvijene u Srbiji.

Deca su puna utisaka izašla iz muzeja, u kome su za vreme posete imala hiljadu pitanja za našeg vodiča. Ovo je bila odlična prilika da se dodatno zainteresuju za istoriju i umetnost.