Istražili smo šta sve može ljudski um na Corner Day-u

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, profesori, Uncategorized, V-VIII / 07.12.2022

Corner Day – Istražili smo šta sve može ljudski um

Savremeni đaci usvojili razne veštine i znanja na kreativnim radionicama u okviru programa manifestacije Corner Day

Savremeni osnovci starijih razreda ovu radnu nedelju započeli su na veoma zanimljiv način! Priliku da povežu stečeno znanje iz različitih predmeta iskoristili su na brojim radionicama koje su se održale na još jednom Corner Dayu. Tema ovogodišnjih radionica bila je „Šta sve može ljudski um”.

Posebnu pažnju izazvala je radionica koja se održala u učionici za robotiku. Koristeći VR naočare, učenici su sa nastavnicom Majom Babić imali priliku da vide reakciju ljudskog mozga na različite stimulanse, a posеban izazov bilo je kviz-takmičenje sa robotom Pepperom, kog naši učenici obožavaju.

I nastavnica srpskog jezika i književnosti Marina Gava imala je zanimljivu radionicu sa učenicima! Nakon kraćeg predavanja o pravljenju naučnofantastičnih vesti, učenici su na karticama dobijali pojmove od kojih je trebalo da kreiraju vest zajedničkim snagama, u timovima. Na ovim radionicama videli smo svu maštovitost naših kreativnih učenika.

Motoričke sposobnosti, ali i veštinu brzog prepoznavanja boja učenici su testirali na radionici sa našim psihologom Katarinom Mladenović. Analizirajući njihova postignuća na radionicama, Katarina nam je objasnila zašto se nekada fokusiramo više na sadržaj teksta nego na njegove prateće elemente (boju, font i sl.) i dala nam je korisne sugestije kako da vežbamo finu motoriku i fokus.

Kviz iz geografije bio je prava prilika da se učenici podsete naučenog gradiva i da upoznaju specifičnosti naše zemlje, uključujući i njen turistički potencijal. Nastavnik biologije ekstremno je testirao učenička čula! Baveći se temom čula i time kako naš mozak reaguje na različite fizičke opažaje, učenici su imali zadatak da pogađaju sadržaj koji je bio sakriven u kutijama. Naravno, samo najhrabriji su smeli da zavuku ruku u kutiju u kojoj se nalazila kornjača! Istorijska osmosmerka zadala je učenicima poteškoća – nije bilo lako setiti se istorijskih zanimljivosti, ali zahvaljujući sjajnim asocijacijama nastavnika, učenici su se setili i najsitnijih detalja. Sjajnu paralelu fizike i arhitekture napravile su nastavnice fizike i tehnike i tehnologije Irena Stanković i Jovana Mijatović. Naime, baveći se arhitektonskim čudima, građevinama koje prkose zakonima fizike, učenici su se uverili da nam je znanje fizike i te kako potrebno u životu. Da je ljudski um zaista fantastična kreacija, uverio nas je nastavnik muzičke kulture Miloš Petrović, koji je učenike upoznao sa muzičkim čudima i muzičkim genijima današnjice. Radionica prevodilaštva podsetila nas je da veza nemačkog i francuskog jezika nije tako daleka kako nam se do sada činila.

Učenici Savremene osnovne škole uživaju na edukativnim aktivnostima ovog tipa. Raznovrsnost radionica i njihov zanimljiv sadržaj čine da usvojeno znanje bude praktično upotrebljeno i svrsishodno. Radujemo se učestvovanju i jedva čekamo sledeći Corner Day!