likovni rad o Danu planete Zemlje

Savremeni osnovci obeležili Dan planete Zemlje

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, V-VIII / 24.04.2020

Savremeni osnovci obeležili Dan planete Zemlje

Sreda, 22. april, obeležena je u više od 150 zemalja širom sveta kao Dan planete Zemlje, a ovom međunarodnom ekološki svesnom prazniku pridružili su se i učenici Savremene osnovne škole. Oni su svojim likovnim radovima podržali apel svih relevantnih svetskih i domaćih institucija za zaštitu životne sredine, što je ujedno bio i cilj ove globalne akcije.

Saznaj više o ovom danu kroz onlajn-aplikaciju.

Ideja obeležavanja Dana planete Zemlje jeste upozorenje na opasnosti koje prete svetu i njegovim ekosistemima i urbanim zonama, usled razvoja industrije, povećane potrošnje energije, globalnog zagrevanja i klimatskih promena. Zato je potrebno angažovanje što većeg broja ljudi kako bi se podigla svest o odgovornosti prema planeti na kojoj živimo i tako smanjio negativan uticaj na životnu sredinu.

Brinimo o ekologiji cele godine

crtež o zaštiti planete Zemlje

Baš kao što 22. april nije jedini dan u godini kad treba ukazivati na značaj očuvanja životne sredine i podizanje ekološke svesti, tako se ni savremeni osnovci ovom temom ne bave samo jednom godišnje.

Disanje Zemlje: Kako se naša planeta menjala tokom 20 godina? (VIDEO)

Naprotiv, Savremena osnovna škola je ustanova u kojoj ova tema zauzima posebno mesto tokom trajanja školske godine i učenici su sve vreme uključeni u razne akcije kako kroz nastavne, tako i kroz veliki broj vannastavnih aktivnosti. U sklopu toga se nalazi veliki broj edukativnih i interaktivnih radionica, a učešće u ovoj akciji samo je jedna od njih.

Savremena osnovna škola je deo značajnog međunarodnog programa „Eko-škola”, koji vodi Fondacija za edukaciju u oblasti zaštite životne sredine (FEE). Ovaj globalni projekat, koji se u Srbiji sprovodi pod pokroviteljstvom organizacije „Ambasadori održivog razvoja”, uključuje više od 12 miliona učenika i studenata iz 58 zemalja, sa ciljem da se kroz obrazovanje ljudi aktivno uključe u očuvanje i zaštitu životne sredine.

Naučnici upozoravaju: Zemlja postaje planeta plastike

umetnički rad o planeti Zemlji

Pogledajte i 10 činjenica o Zemlji koje možda niste znali

Kao rezultat sprovođenja ove ideje, savremeni osnovci strogo vode računa o tome da ne naštete ekosistemu oko sebe i vrlo dobro znaju da su glavni preduslovi za to:

• štednja i smanjenje potrošnje električne energije;
  • štednja i racionalna potrošnja vode;
  • recikliranje otpada;
  • zabrana korišćenja plastičnih kesa;
  • poštovanje prirodnih zakona i ponašanje u skladu sa njima.

Saznajte i kako bi Zemlja izgledala bez okeana (VIDEO)

Radovi savremenih osnovaca jesu pokazatelj usvojenog znanja, ali kao i svako znanje, i ono o ekologiji gubi na težini ukoliko prestane da se svakodnevno nadograđuje. Upravo će zbog toga u Savremenoj osnovnoj školi tema očuvanja životne sredine i resursa planete Zemlje i dalje biti vrlo važan segment obrazovanja.