Poseta Savremene muzeju nauke i tehnike na Dorćolu

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 10.06.2022

Savremeni trećaci u poseti Muzeju nauke i tehnike na Dorćolu

Povezali smo igru i nauku jer se u Savremenoj tako uči

Učenici trećeg razreda posetili su Muzej nauke i tehnike, koji sadrži preko 5.000 predmeta iz različitih oblasti. Ne znamo da li je veći utisak na njih ostavila naučna igraonica ili galerija igračaka, u kojoj se nalazi preko 150 eksponata/igračaka iz perioda od 1920. do 1970. godine.

Muzej nauke i tehnike čuva tehnološko nasleđe i podstiče naučno-istraživački rad u domenu istorije nauke i tehnike, a učinio je dosta i kako bi svoje sadržaje prilagodio deci, sa ciljem podizanja svesti o tome da kulturnu baštinu treba čuvati.

Naučna igraonica nas je očarala

Naučna igraonica, kao jedna od stalnih postavki u muzeju, osmišljena je tako da promoviše učenje kroz otkrivanje, učestvovanje, eksperimentisanje i neposredan kontakt s naučnim izazovima.

Interaktivni eksponati su savremenim osnovcima približili fenomene iz oblasti astronomije, matematike, fizike, biologije, psihologije i logike na zabavan način i, angažujući im različita čula i sposobnosti, podstakli ih na razmišljanje i maštanje.

Na neposredan način kroz igru učenici su saznali nešto više o naučnim principima. Trećacima to nije bilo strano, jer se u Savremenoj primenjuje STEM koncept obrazovanja, koji je zamišljen kao kombinacija nekoliko akademskih disciplina: nauke (science), tehnologije (technology), inženjerstva (engineering) i matematike (mathematics).

Upravo ova praksa Savremene bila je povod za posetu Muzeju nauke i tehnike.

Posetili smo i carstvo igračaka iz prošlog veka

Ove godine je u okviru projekta finskog obrazovanja u Savremenoj obrađivana tema reciklaže i to je razlog zašto su učenici jedva čekali da u okviru muzeja obiđu galeriju igračaka, u kojoj se nalazi preko 150 eksponata/igračaka iz perioda od 1920. do 1970. godine: lutke, automobili, plišane mede, metalne mehaničke igračke na navijanje, drvene igračke, muzičke kutije, model parne mašine, model železničke stanice itd.

Muzej nauke i tehnike u Beogradu je ustanova kulture od nacionalnog značaja, a učenici Savremene će ga sigurno ponovo posetiti.