Stariji osnovci na putu otkrivanja prirodnih lepota i bogate nacionalne kulture

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 25.10.2022

Stariji osnovci na putu otkrivanja prirodnih lepota i bogate nacionalne kulture

Ekskurzija starijih osnovaca puna edukativnih sadržaja i uzbudljivih doživljaja

Na ovogodišnjoj trodnevnoj jesenjoj ekskurziji savremeni osnovci imali su prilike da izraze svoj avanturistički i istraživački duh, ali i da saznaju mnogo toga vrednog o bogatoj nacionalnoj kulturnoj baštini.

Prvog dana ekskurzije učenici su posetili Park avanture „Curioso” nadomak Subotice. Budući da je park podeljen na četiri tematske celine, učeničku pažnju su najviše zaokupili jahanje konja i gađanje mete pomoću luka i strele. Neki naši učenici već treniraju jahanje, pa su sada imali priliku da pred drugarima pokažu svoja umeća. Neki su uživali i na trambulini, a za one malo hrabrije vožnja zaprežnim kolima bila je pravi izazov.

Osim što su na Palićkom jezeru šetali i uživali u divnom pogledu, učenici su iskoristili lepo vreme i prostor za igranje odbojke i drugih igara sa loptom. Večernje sate su proveli u gradskoj šetnji Suboticom, a divno predavanje o subotičkoj secesiji čuli su u Gradskoj kući.

Drugog dana ekskurzije uživali su u predivnom pogledu na Dunav sa Petrovaradinske tvrđave, a slobodno vreme proveli su razgledajući gradske ulice i Dunavski park.

Svoje znanje iz biologije dopunili su i obnovili u sjajnom Prirodnjačkom muzeju u Novom Sadu. Aleksandar Perić, nastavnik biologije, iznosio je zanimljive činjenice o izumrlim vrstama, čije smo reparirane delove imali prilike da vidimo.

Trećeg dana ekskurzije posetili smo Sremske Karlovce, gde je najveće oduševljenje učenika izazvala čuvena Karlovačka gimnazija. Melanija Savić, nastavnica engleskog jezika, razgovarala je sa učenicima i vodičem o mogućnostima izučavanja stranih jezika u ovoj školi i naglasila važnost filoloških nauka u obrazovanju. Nastavnice srpskog jezika iskoristile su priliku da učenike na ovom mestu podsete na život i delo našeg čuvenog pesnika Branka Radičevića, pa smo se prisetili stihova „Đačkog rastanka” i „Stražilova”.

Po podne smo proveli u manastiru Krušedol, gde nam je predstavljen istorijat ovog fruškogorskog manastira.

Osim ovih, većinom edukativnih poseta, učenici su dve večeri na ekskurziji proveli u diskotekama, gde su se družili i lepo zabavili uz aktuelnu pop i rok muziku.
U Savremenoj uvek posebnu pažnju poklanjamo tome da učenje bude sveobuhvatno iskustvo u skladu sa kompletnim razvojem dece. Tako učenje kod nas često uključuje igru i zabavu, jer želimo da sačuvamo prirodan, radoznali, dečji duh naših osnovaca.