Savremena nagrađena specijalnom eko-diplomom – „Zelenom zvezdicom”

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 01.02.2022

Savremena nagrađena specijalnom eko-diplomom - „Zelenom zvezdicom”

„Zelena nastava” u Savremenoj

Lepe vesti redovno ulepšavaju život Savremene. Ovog puta radi se o nagradi iz oblasti ekologije jer učenici i nastavnici Savremene brinu o životnoj sredini. Predstavnici Udruženja „Srbija kakvu želim” u okviru treće faze projekta „Eko-školica” dodelili su Savremenoj specijalnu diplomu – „Zelenu zvezdicu”. U okviru projekta deca su se zabavila, naučila nešto novo, a učiteljice 3. i 4. razreda provele dva vikenda na Goču u okviru edukacije.

Udruženje „Srbija kakvu želim” je tokom decembra na Goču održalo seminar za učitelje beogradskih osnovnih škola pod nazivom „Eko-školica”, kom su prisustvovale i učiteljice trećeg i četvrtog razreda Savremene Branka Đurović, Maja Matić i Branka Milićević.

Projekat „Eko-školica” sastojao se iz tri faze. Održavanje seminara i edukacije koju su svojim prisustvom učiteljice Savremene ulepšale bio je deo prve faze. Tokom druge i najzabavnije faze usledile su zanimljive radionice sa učenicima. Treću fazu je obeležio rad na zajedničkom projektu.

Na časovima likovnog, koristeći glinamol, savremeni trećaci su tehnikom modelovanja pravili Specijalni rezervat prirode „Uvac”, gde su prikazali reljef, biljni i životinjski svet, predstavljajući zaštićene vrste na tom području.

Četvrtaci su pravili hranilice za ptice i hotel za insekte, koristeći različite materijale koji mogu da se recikliraju, a na časovima prirode i društva su pravili plakate o značaju šuma za očuvanje planete Zemlje, kao i o pozitivnom i negativnom uticaju čoveka na planetu.

Ovo je bilo još jedno lepo iskustvo. Moramo se pohvaliti da su Savremenoj pre nekoliko dana uručene zahvalnice i specijalna diploma „Zelena zvezdica” za učešće u projektu „Eko-školica”, što nije slučajno jer mi smo škola koja je svesna značaja prirode.

ECO-FRIENDLY ŠKOLA SVESNA ZNAČAJA PRIRODE

Upotrebom tehnologije u nastavi život Savremene prilagođen je misiji zaštite životne sredine. Čitav sistem „paperless school” doprinosi očuvanju drveća i smanjenju upotrebe papira. Moderno opremljenim ambijentom sa dobrom izolacijom doprinosimo smanjenju utroška energije. Škola takođe poseduje senzore koji prilagođavaju temperaturu prema potrebi.

Učenici Savremene putem redovne nastave i vannastavnih aktivnosti kao što su radionice, predavanja, izleti u prirodu i volontiranje stiču neophodna znanja o potrebi očuvanja životne sredine.

Od prvog razreda se upoznaju sa florom i faunom, uče zašto je bitna čista i zdrava životna sredina, kako se odvija proces reciklaže i svakodnevno svojim primerom pokazuju koliko vole prirodu.

Savremeni osnovci rastu u skladu sa prirodom.