Koronavirus

Šta sve treba da znamo o koronavirusu?

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, V-VIII / 26.02.2020

Šta sve treba da znamo o koronavirusu?

Imali smo priliku ovih dana da čujemo da je i u Srbiju stigao virus poznatiji kao koronavirus ili COVID-19. Imajući u vidu činjenicu da je trenutno širom sveta zaraženo gotovo 110.000 ljudi, osetili smo potrebu da informišemo kako učenike, tako i roditelje o najnovijem tipu virusa koji se pojavio u decembru 2019. godine.

Šta je koronavirus?

Koronavirusi su velika grupa virusa koja se javlja kod životinja. Prema saznanjima Američkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti, u retkim slučajevima mogu da se prenesu sa životinja na ljude i takve viruse naučnici zovu zoonotic virusi.

Kako se prenosi koronavirus?

Novi koronavirus je respiratorni virus koji se prenosi kapljično (preko kapljica kroz kašalj ili kijanje). To znači da se infekcija dešava pomoću kapi/aerosola koje bolesna osoba ispušta u vazduh tokom kijanja, kašljanja i razgovora, a udiše ih druga osoba.

Zbog toga je važno poštovati veoma dobru higijenu – kulturu kijanja i kašljanja u prevoj lakta/rukava, često pranje ruku i dezinfekciju površina.

Prva osoba obolela od virusa identifikovana je u kineskom gradu Vuhan u decembru 2019. godine. Pre toga nije bilo prijava sumnjivih slučajeva. S obzirom na vrstu virusa, period inkubacije (koliko vremena treba da se ispolje prvi simptomi nakon dobijanja infekcije) jesu dani, a ne nedelje. Još nije poznato kako je virus prešao na ljude. Stručnjaci veruju da su životinje prenele zarazu na ljude.

U ovom trenutku ne postoji vakcina protiv ovog tipa koronavirusa, ali naučnici rade na njenom razvoju. Ovo je nova bolest koja ranije nije postojala, što znači da o njoj doktori moraju još da uče.

Koji su simptomi koronavirusa?

Simptomi zaraženog koronavirusom mogu uključiti:

• curenje iz nosa;
  • glavobolju;
  • kašalj;
  • upaljeno grlo;
  • groznicu;
  • opšti osećaj lošeg stanja.

Ljudski koronavirusi mogu ponekad da uzrokuju oboljenja donjih disajnih puteva, kao što su upala pluća ili bronhitis. To se češće javlja kod ljudi s kardiopulmonalnom bolešću, kod ljudi sa oslabljenim imunološkim sistemom, kod odojčadi i starijih odraslih.

Prema istraživanju, na 45.000 potvrđenih infekcija u Kini, 81% slučajeva zaraze prouzrokovalo je samo blažu bolest, 14% pacijenata imalo je simptome koji su opisani kao teški, a samo 5% su smatrani kritičnim, pri čemu je polovina njih rezultirala smrću. Samo 3% slučajeva tiče se ljudi mlađih od 20 godina, deca izgleda da su jedva pogođena virusom, a stopa smrtnosti za mlađe od 40 godina iznosi oko 0,2%.

Stopa smrtnosti raste kod osoba starijih od 65 godina, dok je kod osoba starijih od 80 godina smrtnost skoro 15% od ukupnog broja zaraženih, posebno kod onih koji su već imali srčana oboljenja ili oboljenja pluća.

Šta u slučaju izbijanja epidemije?

Škola će u slučaju objavljivanja vanrednog stanja poštovati odluke i primeniti neophodne mere kako bi se zaustavilo širenje ovog virusa. Odluku o obustavi nastave donosi Ministarstvo prosvete, a Ministarstvo zdravlja izdalo je obaveštenje o proceduri ponašanja za sve one koji imaju određene simptome respiratornih infekcija, a koji su u prethodnom periodu boravili u području zahvaćenom COVID-19.

Kako škola sprečava širenje virusa?

Razloga za paniku zbog pandemije koronavirusa COVID-19 nema. Ipak, poštovanje dobre higijene, i to ne samo u vanrednim uslovima, svima treba da bude prioritet.

Pored ovoga, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je direktorima svih osnovnih i srednjih škola na teritoriji Srbije, zbog novonastale situacije oko koronavirusa, izdalo posebne preporuke koje treba primeniti i kojih će se Savremena gimnazija pridržavati:

• redovno održavati školski prostor, provetravati učionice, čistiti dvorište i učionice i redovno prazniti korpe za otpatke, uz korišćenje rukavica;
  • prati i dezinfikovati podove, zidove, vrata i površine klupa;
  • redovno snabdevati tečnim sapunom toalete, učionice i trpezarije;
  • podsticati učenike na pranje ruku;
  • preporučiti učenicima i odraslima da ne dodiruju oči, usta i nos neopranim rukama;
  • ne razmenjivati hranu i ne koristiti iste flašice za vodu;
  • upotrebljene papirne maramice i ubruse redovno odlagati u korpe za otpatke;
  • planirati časove odeljenjskog starešine u svim razredima posvećene održavanju lične higijene i neposrednog okruženja, ali i komunikaciji koja nije podložna panici i širenju neproverenih informacija;
  • preporučiti roditeljima i učenicima da se odlože proslave i druženja;
  • planirati aktivnosti učeničkog parlamenta koje će podsticati učenike na redovno održavanje lične higijene i održavanje školskog prostora;
  • postaviti preporuke o preventivnim aktivnostima na sajt škole;
  • u okviru nastavnih i vannastavnih aktivnosti planirati, u skladu s predmetnom oblašću, vaspitno-zdravstvene teme, odnosno upoznavanje s putevima virusnih infekcija i informisanja.

Takođe, pročitajte priloženi dokument – savete Svetske zdravstvene organizacije o tome kako se zaštititi od virus  COVID-19 (bolesti koju izaziva koronavirus).