Uspeh Savremene učenice na opštinskom takmičenju iz matematike

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, Uncategorized, V-VIII / 16.03.2022

Uspeh savremene učenice na opštinskom takmičenju iz matematike

Savremeni učenici vole matematiku

Na opštinskom takmičenju iz matematike, na nivou III razreda se takmičio veliki broj učenika. Za trećake je to bio završni nivo takmičenja. Konkurencija je bila jaka, ali je učenica Savremene, naša Daria Denisova, osvojila 3. mesto i veoma smo ponosni na nju. 

Ne moraju sva deca jednog dana postati matematičari ili inženjeri, ali matematika kao nauka može osigurati detetu svetlu budućnost; može mu pomoći da u ogromnom broju životnih situacija razmišlja kritički, analizira i donese najbolju moguću odluku.

Najbolji način da deca savladaju predmet kakav je matematika, koji će im biti od koristi tokom čitavog života, jeste da nauče da ga vole. Neobično je i retko da vam neko kaže da voli matematiku, ali ako pitate savremene učenike, odgovor će biti potvrdan. Da! Oni zaista vole matematiku i raduje nas što je tako.

Sada vam je jasno zašto je Daria, uz nezaobilazan trud i rad, ostvarila dobar rezultat na takmičenju. Zato što voli matematiku i uči je na interesantan način.

Evo nekih zanimljivosti o matematici i za vas:

  • Reč matematika potiče od grčke reči máthēma (μάθημα), koja znači učenje, studije, nauka.
  • Broj 5 se na tai jeziku izgovara kao „ha”. Zato se 555 često koristi kao skraćenica u slengu za „hahaha”.
  • Nula (0) je jedini broj koji ne može da se predstavi rimskim brojevima.
  • Engleska reč za nulu, zero, nastala je od arapske reči sifr, koja je takođe dala i reč šifra, što znači tajni način pisanja.
  • Znak jednakosti (=) izumeo je matematičar iz XVI veka Robert Recorde, jer mu je dosadilo da piše „je jednako” u jednačinama.
  • Broj googol, koji je inspirisao naziv pretraživača Google, koristi se da se izrazi broj 1 praćen sa 100 nula i prvi ga je upotrebio devetogodišnjak Milton Sirotta još 1920. godine.
  • Abakus se smatra direktnim pretkom digitrona.
  • Znaci za plus (+) i minus (-) koriste se još od 1489. godine.
  • U gradu Tajpej na Tajvanu, građanima je 1995. godine dozvoljeno da uklone cifru 4 iz uličnog broja zato što se izgovara isto kao i reč smrt na kineskom. Zbog toga mnoge bolnice u Kini nemaju 4. sprat.
  • Grčki matematičar Pitagora je u izračunavanju jednačina koristio malo kamenje. Otuda je ime kalkulator nastalo od grčke reči za šljunak.

Još jednom čestitamo Dariji na velikom uspehu i radujemo se budućim takmičenjima!